Čo je stykač a kde všade môžeme nájsť jeho uplatnenie?

Čo sa týka elektriky a elektrických zariadení, existuje množstvo vynálezov, ktoré dokážu uľahčiť ich fungovanie. Svet elektriky sa môže zdať pre nikoho španielskou dedinou, no pokiaľ sa v nej vyznáte, určite nám dáte za pravdu, že stykač má dôležitú úlohu v súvislosti elektrickými obvodmi. Pokiaľ máte doma rozvádzač, ktorý vydáva neurčité zvuky a vy neviete čo s tým, pravdepodobne budete musieť navštíviť obchod s elektroinštalačným materiálom. Alebo ešte lepšie – nechajte si poradiť od skutočného odborníka. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, poďme si predstaviť stykač a jeho úlohu v domácnosti. 

Čo je stykač? 

Stykač má veľké využitie v praxi
Stykač v domácnostiach

Stykač je malé zariadenie, ktoré slúži na spínanie elektrických obvodov. Používa sa pri stredných a vysokých výkonoch. Funguje v podstate rovnako ako relátka, no jeho konštrukcia je odlišná a teda prispôsobená tomu, že bude spínať elektrické obvody. Stykač sa skladá z hlavných spínacích kontaktov. Okrem hlavných disponuje ešte aj vedľajšími. Majú pomocnú funkciu a zväčša slúžia napríklad na signalizovanie (osvetlenie a podobne). Vedľajšie, nízkonapäťové kontakty môžu byť prepínacie, spínacie alebo rozpínacie. 

Kde všade sa dá stykač využiť?

Pýtate sa, kde toto malé šikovné zariadenie môže nájsť svoje uplatnenie? Odpoveď je: Takmer všade! Využíva sa pri fungovaní a riadení veľkých a zložitých strojov. Svoje uplatnenie nájde aj v oblasti elektromotorov, transformátorov a elektrických pecí. Stykač nájde svoje miesto aj v súvislosti s verejným osvetlením a podobne. Ako môžete vidieť, stykač sa naozaj uživí všade tam, kde je to potrebné. Využíva sa oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak práve zisťujete, ako zapojiť stykač, možno vás trochu sklameme. Na túto otázku totiž neexistuje univerzálna odpoveď. Keďže sa stykač využíva pri mnohých činnostiach a rôznych aplikáciách, jeho zapájanie je vždy o niečom inom. Ide však o malú súčiastku, ktorú je vo všeobecnosti veľmi jednoduché zapojiť. Preto by s tým nemal mať problém ani úplný začiatočník. Pokiaľ si predsa len nie ste úplne istý, nájdite si na internete návod alebo video, v ktorom je zapojenie stykača podrobne popísané či ukázané. Uvidíme, že nejde o nič zložité! Všetko, čo potrebujete vedieť o stykači, nájdete na webovej stránke http://www.legrand.sk/.