Ako zistiť, či máme zubný kaz?

Asi všetci sme sa aspoň raz stretli s problémom výskytu zubného kazu v ústnej dutine. V počiatočnom štádiu nie je viditeľný, voľným okom je pre laika nespozorovateľný. Zvlášť v medzizubných priestoroch je jeho identifikácia veľmi ťažká. Spočiatku dokonca ani nebolí. Môže sa prejaviť len prechodnou citlivosťou zuba na chladné, alebo horúce nápoje. Vizuálne dokáže zubný kaz zistiť iba dentista, na začiatku ide o snehobiele miesto na zube ako znak odvápňovania skloviny. Až neskôr sa zafarbuje do hneda a pokiaľ nie je liečený môže vzniknúť v zube až čierna diera.

Liečba zubného kazu

Zubný kaz a čistenie zubov
Prevencia proti zubnému kazu

Zubnému kazu sa niekedy nedá vyhnúť. Ale pravidelným mechanickým odstraňovaním zubného povlaku a správnou technikou čistenia zubov ho môžeme minimalizovať. Ku prevencii patrí aj pravidelná návšteva zubného lekára, ktorá by mala byť raz do roka. Zubár vie odhaliť prvotné príznaky zubného kazu a včas ho liečiť. Neliečený zubný kaz môže spôsobiť okrem trvalej bolesti aj zápal, ktorý sa môže dostať do zubnej drene a do nervu.  Liečba je už náročnejšia, spočíva v odstránení zubného nervu a liečby zubného kanálika. Liečba povrchového zubného kazu nie je komplikovaná, spočíva v jeho komplexnom odstránení a zaplombovaní. Nečakajte preto kým vás prepadnú bolesti zubov, už pri prvých príznakoch citlivosti zubov navštívte zubného lekára.

Ako si správne čistiť zuby

Správna ústna hygiena a dobré návyky v čistení zubov sú alfou a omegou v prevencii pred vznikom zubného kazu. Keďže jeho hlavnou príčinou je zubný povlak, musíme sa postarať o jeho systematické odstraňovanie. Na čistenie zubov je vhodné používať zubnú kefku s jemnými štetinami. Malými krúživými pohybmi s použitím minimálneho tlaku vyčistíme dôkladne každý jeden zub. Keď prejdeme jazykom po zuboch mali by byť čisté a hladké ako zrkadlo.  Ideálne je čistenie 2x denne, prípadne po jedle. Nezabúdame na medzizubné priestory, na vyčistenie ktorých použijeme zubnú niť, alebo medzizubnú kefku. Ak nemáme osvojenú správnu techniku čistenia zubov, kontaktujme pracovníkov dentálnej hygieny, ktorí sú v každom dobrom zubnom stredisku. Naučia nás, ako si správne čistiť zuby, stanovia nám veľkosť medzizubnej kefky a tiež jej správne použitie. Zo zákona máme nárok na dentálnu hygienu 2x do roka.

V odbornom magazíne https://dovodnausmev.sk/ nájdete užitočné informácie, ktoré vám pomôžu vyriešiť vaše problémy so zubami.