Odkiaľ sa berú mikroplasty?

Naša planéta je už extrémne znečistená, zahltená odpadom všetkého druhu a životné prostredie je už naozaj vo veľmi zlom stave. Mnohí už dávno bijú na poplach no ľudstvo ako také aj naďalej pokračuje v produkovaní obrovského množstva plastov. Práve plast je hmota, ktorá má najdlhšiu dobu rozkladu v prírode, jedná sa až o tisícky rokov. Okrem viditeľných plastov sú najmä oceány aj sladkovodné systémy znečistené mikroplastami. Mikroplasty teda treba rozhodne riešiť.

Čo sú to mikroplasty?

Mikroplasty vo vzduchu a v oceánoch
Znečistenie planéty s mikroplastmi

Ak ste ešte o tomto pojme nepočuli, mikroplasty sú veľmi malé kúsočky plastov veľké 1-4 mm. Mikroplasty sú buď vyrobené výrobcami, aby mohli byť pridávané do iných výrobkov ako sú napríklad telové pílingy alebo mikroplasty vzniknú rozpadnutím veľkých kusov plastu ako sú napríklad plastové nábytky, slamky, plastové fľaše. Mikroplasty sa uvoľňujú aj z automobilových pneumatík ich denným používaním. Ďalším veľkým zdrojom mikroplastov je aj množstvo syntetického oblečenia, uvoľňujú sa z neho bežným praním. Mikroplasty sa tak dostanú prakticky všade, najviac ich však je v oceánoch, kde sa nachádza obrovské množstvo ton mikroplastov. Mikroplasty sa nachádzajú aj v sladkovodnom ekosystéme a pôde, dokonca aj vo vzduchu. Práve pre ich malú veľkosť je prakticky nemožné ich odstrániť.

Mikroplasty sú pre naše zdravie škodlivé

Mikroplasty sú chemické látky a pre naše telo a celý organizmus sú veľmi škodlivé, uvoľňujú sa z nich toxíny a tie sa nám dostávajú do orgánov. A nielen nám ale aj hospodárskym zvieratám a rybám, ktoré potom následne konzumujeme. Preto by sme sa mali už vážne zamyslieť a začať výrazne obmedzovať produkciu a používanie plastov, ešte viac recyklovať a triediť odpad, najmä plasty, neznečisťovať pláže, rieky a moria. Na svete už je zákaz používania jednorazových plastov, no začať by mal od seba každý jeden človek. Nemusíte si predsa v obchode brať množstvo jednorazových sáčkov, nekupujte balenú vodu, ak už také doma máte, nevyhadzujte ich po jednom použití ale použite ich viackrát. Nepoužívajte plastový príbor, taniere či jednorazové plastové slamky. Týmto a ešte mnohými ďalšími spôsobmi viete zredukovať množstvo plastového odpadu a prispieť tak k odľahčeniu životného prostredia od mikroplastov. Všetci sme predsa zodpovední za to, čo zanecháme našim deťom a vnúčatám. Ak sa chcete o témo mikroplastov dozvedieť viac, kliknite na stránku https://upcycle.sk