Ako si vybrať kvalitnú kávu

Čaru kávy podľahlo značné množstvo ľudí. Šálka kvalitnej kávy sa stala každodenným rituálom pre mnoho ľudí, ktorí si bez nej nedokážu predstaviť začiatok dňa. Niektorí ju pijú vďaka jej účinkom na ľudské telo, iní zase vďaka jej chuti. Káva by mala byť v prvom rade kvalitná. Niektoré svetové značky sa síce považujú za kvalitné, avšak na popredné miesta ich často krát stavia práve kvalitný marketing. Čo všetko by v sebe mala spájať kvalitná káva?

Čo vplýva na kvalitu kávy?

Pražené zrnká kávyKáva sa rozdeľuje na základe odrôd kávovníka do viacerých kategórií. Medzi najznámejšie a najkvalitnejšie sa zaraďujú odrody, ktoré sú svetoznáme po celom svete – Arabica, Liberica a Robusta. Najznámejšou a najobľúbenejšou je Arabica, ktorá sa získava z kávovníka arabského. Medzi najkvalitnejšie kávy sa patrí vďaka svojej chuti, ktorá je skutočne lahodná. Oproti ostatným odrodám obsahuje o niečo menej kofeínu, čo má výrazný vplyv na jej obľúbenosť. Na jej kvalitu má však vplyv aj to, akým spôsobom sa pristupovalo k jej zberu a spracovaniu. Odroda Robusta sa získava z kávovníka statného. Spolu s Arabicou sa podieľajú na celkovej produkcii kávy až 98%. Robusta je oproti Arabice o niečo silnejšia, čo sa odráža aj na jej chuti. Kvalita kávy je tiež závislá od toho, čo od nej očakávate. Ak chcete silnejšiu kávu, vyberte si kávu vyrobenú z kávovníka statného. Ak chcete kávu lahodnú, siahnite po Arabice. Na kvalitu kávy má výrazný vplyv aj cena – lacnejšie kávy väčšinou bývajú druhotriednej kvality. Kvalitu kávy dokážete rozoznať aj na pohľad. Ak po otvorení obalu, v ktorom sa káva nachádza nájdete rôzne nečistoty (napríklad kamienky či kúsky drievka), táto káva nepatrí do kategórie kvalitných. Kvalitná káva by tiež mala byť úplná a zrnká by nemali byť polámané. Dajte si tiež pozor aj na to, či káva nie je prepálená – takáto káva sa tiež môže odraziť aj na vašom zdraví. Môžte mať doma najkvalitnejší mlynček na kávu či kávovar, avšak ani tie nekvalitnú kávu nezachránia.

Kvalitnú kávu si vyberajte aj na základe informácii na jej obale

Meno producenta kávy či jej predajca nie je zárukou kvality. Kvalitnú kávu predávajú aj predajcovia, ktorí sú menej známi. V prvom rade sa vždy pozerajte na zloženie, pôvod a odrodu, z ktorej káva pochádza. Sortiment kvalitnej kávy ponúka aj spoločnosť Segafredo-Zanetti. Na stránke www.segafredo-zanetti.sk nájdete veľkú ponuku kvalitných káv, ktoré potešia jej  každého milovníka.