Kto je proktológ?

Počas svojho života ste sa už iste stretli s rôznymi doktormi, ktorí sa zameriavajú na riešenie ochorení rôznych častí tela. Medzi najznámejších doktorov patria jednoznačne stomatológovia, ušní a oční lekári, kožní lekári a podobne. Existujú však aj doktori, ktorých pacienti tak často nenavštevujú alebo sa ich návštevám vyhýbajú. Takíto doktori sú aj všeobecne menej známi a jedným z nich je napríklad proktolog. Ak ste sa s proktológom ešte nestretli, v krátkosti vám predstavíme, aká je oblasť jeho pôsobenia. Proktológ je doktor, ktorý sa zameriava na diagnostikovanie a riešenie problémov a rôznych ochorení konečníku. 

Z vyšetrenia u proktológa nemusíte mať obavy

Proktolog v ordinácii
Vyšetrenie u proktológa

Proktológ je profesionál, ktorý svoju prácu ako aj svojich pacientov berie seriózne a práve preto sa jeho návštevy nemusíte vôbec obávať. Pri návšteve proktológa začnete rozhovorom. Pri tomto rozhovore doktorovi popíšete, aké ťažkosti vás trápia a v prípade potreby mu zodpoviete niekoľko otázok. Vďaka vami poskytnutým informáciám bude proktológ schopný približne identifikovať, o aké ochorenie či komplikáciu ide. Po tom, ako ste proktológovi poskytli všetky potrebné informácie, na rad môže prísť samotné vyšetrenie. Takéhoto vyšetrenia sa nie je potrebné obávať, keďže proktológ vie, ako by mal postupovať tak, aby ste sa cítili čo najkomfortnejšie. Vyšetrenie je zväčša vykonávané na lôžku a pacient je uložený ležmo na pravom alebo na ľavom boku. Vyšetrenie je najskôr vykonané len za pomoci zraku a neskôr sú v prípade potreby použité potrebné nástroje. Vďaka týmto nástrojom je možné, aby sa proktológ dostal na potrebné miesta, ktoré by mali byť vyšetrené. Po vykonaní kompletnej prehliadky bude proktológ schopný vyhodnotiť, aký je váš zdravotný stav a následne vám odporučí vhodný postup liečby. 

Návštevu proktológa neodkladajte

Pokiaľ ste spozorovali zhoršenie vášho zdravotného stavu v spojitosti s konečníkom, návštevu proktológa neodkladajte. Ak sa u vás prejavujú príznaky, akými sú bolesti v konečníku, krvácanie z konečníku, silné svrbenie a podobne, bezodkladne navštívte proktológa. Takéto príznaky môžu byť predzvesťou ochorenia konečníku, ktoré je potrebné liečiť čo najskôr, vďaka čomu sa zabráni rozšíreniu ochorenia. Pokiaľ by ste návštevu proktológa aj napriek príznakom odkladali, mohlo by dôjsť k vzniku vážnych zdravotných komplikácií. V prípade výskytu akýchkoľvek problémov s konečníkom kontaktujte skúseného proktológa, ktorého nájdete na internetovej stránke https://www.proctocare.sk/.