Zatočte s problémami s akné

Problémy s akné sú pre väčšinu z nás problémom už od obdobia puberty a mnohých trápia až do neskoršieho veku.  Akné je ochorenie mazových žliaz, ktoré postihuje najmä tvár, vlasové folikuly  a hornú časť trupu. Jedná sa o pomerne nepríjemné ochorenie práve preto, že je viditeľné a mnoho ľudí, ktorí trpia ťažšou formou akné má kvôli tomu komplexy.

Prečo a ako akné vzniká?

Akné u mladých ľudí
Výskyt a prevencia akné

Akné primárne vzniká v dôsledku uzatvorenia mazových žliaz, čo potom vedie k ich zápalu. Dôležitým faktorom je rovnováha PH pokožky a aj náš imunitný systém. Pri porušení tejto rovnováhy prichádza k premnoženiu baktérií, čo je hlavným faktorom vzniku akné. Pri tvorbe akné zohráva hlavnú úlohu najmä premnoženie baktérie, nadprodukcia kožného mazu a aj porucha rohovatenia buniek vo vlasovom folikule.

Ako sa starať o aknóznu pleť?

V prvom rade je dôležité pleť si pravidelne 2 x denne čistiť a to ráno aj večer, ideálne vhodným antibakteriálnym čistiacim gélom s protizápalovým účinkom. Ráno postačuje odstrániť z pleti maz, ktorý sa na nej vytvoril počas noci, pokožku takto pripravíme na aplikáciu ďalších prípravkov. Večernému čisteniu by ste mali ale venovať zvýšenú pozornosť, pretože z pleti treba odstrániť nielen maz ale aj nečistoty, prach a baktérie, ktoré sa na pleti usadili počas dňa a práve tieto by mohli spôsobiť vznik zapálených vyrážok. Pri veľmi mastnej pleti je doporučené na deň používať ľahký hydratačný krém, prípadne zmatňujúcu emulziu, na noc je vhodné pleť ošetriť krémom s protizápalovým účinkom, prípadne prípravky, ktoré akné liečia. Pri aplikácii peelingu by ste mali byť tiež opatrný, na aknóznu pleť je viac vhodný chemický peeling, ktorý je založený na báze kyselín, pleť vyčistí až do hĺbky a zbaví ju odumretých buniek. Aknózna pleť si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, preto by ste mali dbať aj na pravidelnú návštevu kozmetičky, ktorá by mala vašu pleť poznať a vhodne ju ošetriť. Doma si môžete aplikovať raz-dva krát za týždeň čistiacu pleťovú masku, po ktorej je vaša pleť hladká a jemná. Pokiaľ máte priveľmi otvorené póry, vyskúšajte prípravky na stiahnutie pórov. Samozrejme, pri problematickej pleti treba dbať na vhodnú životosprávu, zamerať sa na ľahko stráviteľnú a vyváženú stravu, dostatočný prísun ovocia a zeleniny, správny pitný režim a najmä treba obmedziť pikantné jedlá, sladkosti a alkohol. Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, kliknite na https://www.dadosens.sk