Aj keď v minulosti nebolo využívanie finančných produktov až takou bežnou záležitosťou, dnes sa táto činnosť stala súčasťou nášho každodenného života. Berieme si pôžičky, poisťujeme si majetok alebo zdravie a využívame služby finančných poradcov bez toho, aby sme si to čo i len uvedomili. Ešte donedávna som patril aj ja medzi tých, ktorí sa nikdy nezamýšľali nad tým, ako vlastne finančný trh funguje. Bral som to ako samozrejmosť. Nedávno som však prišiel na to, že na finančnom trhu existujú aj takzvané „tretie subjekty“, ktoré vystupujú najčastejšie vo forme finančných poradcov a sprostredkovateľov. Tieto pojmy boli pre mňa donedávna jednou veľkou neznámou. Rozhodol som sa však, že sa bližšie zameriam na to, čo vlastne tieto pojmy znamenajú. Človek nikdy nevie, kedy ich bude musieť požiadať o pomoc a mať aspoň aké-také základy z finančnej problematiky nie je na škodu.
Najskôr som sa rozhodol, že si zistím to, čo vlastne pojem finančný sprostredkovateľ obnáša. Finančný sprostredkovateľ vystupuje na finančnom trhu ako špecialista, ktorý sa zaoberá sprostredkovaním finančných produktov pre svojich klientov. Ako to teda v praxi funguje? Klient si dohodne stretnutie s finančným sprostredkovateľom, na ktorom mu konkretizuje finančný produkt, o ktorý má záujem a všetky podmienky, ktoré je ochotný plniť (napríklad finančný limit, dĺžka používania finančného produktu a podobne). Často krát sa však stáva, že klient má o finančnom produkte úplne nereálne predstavy. Z toho dôvodu mu finančný sprostredkovateľ odporučí náhradné riešenie, ktoré sa javí byť oveľa výhodnejším. Následne zaňho finančný sprostredkovateľ vykoná analýzu finančného trhu – zameria sa na tie finančné produkty, ktoré sú pre klienta najvýhodnejšie. Po analýze mu odporučí svoje stanoviská a to, čo sa mu javí na uspokojenie potrieb klienta ako najvýhodnejšie. Ak si klient z predkladaných produktov vyberie, finančný sprostredkovateľ vykoná všetku potrebnú dokumentáciu a komunikáciu s tou finančnou inštitúciou, v ktorej ponuke je vybraný finančný produkt. Jediné, čo musí klient uskutočniť, je podpísať zmluvu a zaplatiť odmenu za sprostredkovanie svojmu finančnému sprostredkovateľovi.
Finanční poradcovia fungujú zase tak, že na základe neustáleho sledovania vývoja na finančnom trhu dokážu svojmu klientovi poradiť v prípade vzniku rozličných finančných situácii. Dokážu mu odporučiť nielen vhodné finančné riešenia, ale klientovi poradia aj v prípade, ak už dochádza k čerpaniu určitého finančného produktu. Svojim klientom radia aj vtedy, ak si potrebujú svoj finančný produkt prestavať na iný časový horizont, prípadne na iné podmienky.
Vo forme finančného sprostredkovateľa a poradcu vystupuje aj winners group. Winners Group je odborníkom na viaceré finančné oblasti – oblasť hypoték, realít, leasingu a poistenia. Spoločnosť Winners Group má svojich zamestnancov, ktorí fungujú aj ako finanční sprostredkovatelia, aj ako finanční poradcovia.
Pevne verím, že v budúcnosti budú moje finančné rozhodnutia jednoduchšie, lebo už budem vedieť, na koho sa mám obrátiť. Finanční sprostredkovatelia a poradcovia sú subjekty, ktorých služby sa naozaj používať vypláca.