Každý, kto sa rozhodne rozbehnúť svoje vlastné podnikanie, toto rozhodnutie robí s očakávaním, že uspeje a investovaný čas a peniaze sa mu vrátia. Predtým ako sa pustíte do realizovania otvorenia reštaurácie je potrebné vedieť, že to nepôjde z jedného dňa na druhý, môže to trvať mesiace, kým budete môcť povedať, že ste pripravený na realizovanie a otvorenie reštaurácie. V tomto článku sa dočítate pár informácii, ktoré vám určite pomôžu pri rozbiehaní reštaurácie.
Krok č. 1 – nápad
Nápad ste už dostali, máte perfektnú predstavu o vašej novootvorenej reštaurácii. Ale k tomu, aby sa váš sen stal skutočnosťou je potrebné prejsť dlhú cestu.
Krok č. 2 – podnikateľský plán
Podnikateľský plán zahŕňa v sebe veľa podrobných detailov ohľadom otvorenia reštaurácie, ako napríklad ciele – môžu byť pre každého rôzne, niekoho motivujú peniaze, iných zase aby vytvorili niečo pre ľudí, pre druhých je najdôležitejšie sloboda, ďalej v sebe podnikateľský plán zahŕňa určenie miesta, obchodného názvu, lokality , cieľovú skupinu ľudí, ponuku, dodávateľov, investície, cenotvorbu, predpokladané príjmy, výdavky a pod. Podnikateľský plán vypracováva podnikateľ v prvom rade pre seba, pre úspešné uchytenie sa a presadenie sa na trhu, prípadne pre investorov a na získanie úveru.
Krok č. 3 – povinnosti plynúce od štátu
Najneskôr v deň zriadenia musíte oznámiť miestnemu príslušnému živnostenskému úradu, zriadenie vašej prevádzky. Najneskôr 30 dní od zriadenia prevádzky budete musieť oznámiť zriadenie prevádzky príslušnému daňovému úradu. O vydanie záväzného stanoviska k žiadosti na uvedenie priestorov do prevádzky, ešte pred tým, než sa v prevádzkarní začne vykonávať podnikateľská činnosť, budete musieť požiadať príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ešte pred tým, než dôjde k otvoreniu reštaurácie budete musieť najneskôr od 5-15 dní oznámiť zriadenie prevádzkarne na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade. Po otvorení reštaurácie budete musieť označiť prevádzku, označiť zamestnancov pracujúcich v prevádzkarni, sprístupniť reklamačný poriadok, nahlásiť prevádzkareň, v ktorej dochádza k výrobe, spracovaniu či predaju potravín, a to miestnej príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, požiadať o pridelenie daňového kódu elektronickej registračnej pokladnice, sprístupniť v prevádzkarni vzorový pokladničný doklad, prijať špecifické protipožiarne opatrenia podľa zákona o ochrane pred požiarmi a vyhlášky o požiarnej prevencii. Povinnosti, ktoré je potrebné vykonať k otvoreniu reštaurácie môžu sprevádzať rôzne špecifiká, ktoré odporúčame konzultovať s príslušnými orgánmi, úradmi a odborníkmi.
Krok č. 4 – otvorenie reštaurácie
Gratulujeme! A teraz už len zorganizovať otvárací večierok a môže sa začať zveľaďovať svoju vlastnú novootvorenú reštauráciu.