Ako meditovať pomocou hudby? Stačí si zvoliť tú správnu

Istotne ste už počuli o rozličných benefitoch meditácie. Pomáha s nespavosťou, redukuje stres a pozitívne vplýva na krvný tlak. Možno ste už meditáciu vyskúšali u vás doma, no nevedeli ste jej prísť na chuť. To nevadí. Nikto nevie sám od seba, ako meditovať. Existuje však niekoľko pomôcok, vďaka ktorým sa to môžete naučiť.

V prípade neposlušných myšlienok môžete vyskúšať dýchacie cvičenia, ktoré sú skvelý spôsob, ako meditovať. Pomôžu vám získať späť svoje sústredenie a nechať myšlienky ísť. Okrem toho upokojujú a spomalia búšenie srdca. Ďalším pomocníkom je aj meditačná hudba. Ako však zvoliť tú správnu?

Ako si zvoliť meditačnú hudbu

Namiesto hlučnej hudby, cez ktorú svoje myšlienky nepočujete, si radšej zvoľte hlasitosť, pri ktorej hudbu pohodlne počujete, ale nepohlcuje vaše myšlienky. Meditačná hudba nemá za cieľ vtiahnuť vás do seba, kde vás vaše myšlienky nenájdu. Chce vás len viesť tým správnym smerom. Ak jej dovolíte, ukáže vám, ako meditovať aj uprostred hektického života. Na to ju však potrebujete naozaj počúvať – nielen počuť nejaký šum v pozadí svojich myšlienok.

Skutočné počúvanie vníma rytmus, vníma kolísavú melódiu a hravosť každej piesne. Skúste si pri meditácii hudbu vizualizovať – predstavte si, akej je pieseň farby, myslite na to, ako melódia stúpa a klesá.

ako meditovať pomocou hudby

Dokonca to nemusí byť v každom prípade hudba v pravom zmysle slova. Rôzne zvuky prírody, napríklad šum more alebo padajúci dážď či praskajúce drevo dokážu navodiť atmosféru, pri ktorej sa vieme plne sústrediť na meditovanie. Okrem toho môžete siahnuť aj po takzvanom bielom šume (white noise). To sú špeciálne navrhnuté tóny, dalo by sa to nazvať aj hudbou, ktoré pôsobia priamo na vašu myseľ a pomáhajú jej uvoľniť a sústrediť sa.

V skutočnosti však pri správnej meditácii pomôže aj klasická hudba bez ohľadu na hudobný štýl, pokiaľ neobsahuje rušivé elementy. Medzi rušivé elementy môžeme zaradiť texty a nepravidelný rytmus či rytmus, ktorý vás núti hýbať sa. Vyradiť takto môžete teda jazzovú či tanečnú hudbu.

Napokon však treba poznamenať, že pri meditácii neexistujú fixné pravidlá. Všetko, čo robíte, vám môže poslúžiť k tomu, aby ste sa lepšie sústredili a mohli čerpať všetky benefity z tohto duchovného cvičenia. Nebojte sa experimentovať – a spoznať vlastnú myseľ.