Strecha chráni stavbu pred nežiadúcimi vplyvmi z okolia. Poskytuje jej tzv. „ochrannú“ vrstvu pred poveternostnými podmienkami – zabraňuje prenikaniu slnečného žiarenia do objektu, v prípade dažďa a snehu zabezpečuje ich neprenikaniu do budovy a rovnako ochraňuje aj pred silnými mrazmi. Najdôležitejšou časťou strechy je strešná krytina, ktorá predstavuje najvyššiu vrstvu strechy. Ponuka trhu so stavebnými materiálmi je naozaj rozsiahla, vďaka neustálym inovatívnym riešeniam a prispôsobovaniu ponuky kvalitatívnym požiadavkám zákazníkov si na svoje príde aj najnáročnejší zákazník. Platí to aj v prípade cien, ktoré investor musí pri výstavbe alebo rekonštrukcii strešnej krytiny investovať. Od strešnej krytiny však každý investor očakáva, že stavba bude slúžiť až niekoľko desiatok rokov. Preto by sa investor nemal pri výbere rozhodovať na základe ceny, ale najdôležitejším faktorom by mala byť jej kvalita. Investor si môže vybrať z rozličných tvarov, veľkostí či farieb strešnej krytiny. Strešné krytiny možno rozdeliť z viacerých hľadísk. Podľa váhy sa delia na ťažké strešné krytiny (sem patria keramická, betónová a bridlicová strešná krytina), ďalším typom je ľahká strešná krytina (plechová, drevené šindle, slama, bituménová a vláknitocementová strešná krytina). Medzi základné typy ťažkých strešných krytín podľa použitého materiálu patria:
– keramická strešná krytina: keramická škridla má v oblasti stavebného priemyslu dlhodobú tradíciu. Základnou surovinou na jej výrobu je hlina. Prirodzenou farbou keramickej strešnej krytina je farba červená, ktorú však vďaka súčasným výrobným technológiám možno dodatočne upraviť na iný farebný odtieň. Jej najväčšou výhodou je stálosť farby a vysoká odolnosť proti slnečnému žiareniu.
– betónová strešná krytina: je veľmi podobná keramickej strešnej krytine nielen vzhľadom, ale aj technickými parametrami. Existuje vo viacerých farebných vyhotoveniach, najčastejšie ju však nájdeme vo farbe červenej, hnedej a tmavosivej, veľmi populárnymi sa však v poslednom čase stávajú aj farby ako modrá a zelená. Pri spracovaní sa používa cement, piesok, voda a rozličné druhy prímesí. Rovnako ako keramická strešná krytina, aj betónová sa vyznačuje vysokou odolnosťou, mrazuvzdornosťou a farebnou stálosťou.
– bridlicová strešná krytina: aj keď v minulosti sa tešila veľkej obľube, dnes sa používa len výnimočne. V stavebnej praxi je známa aj ako kamenná krytina. Najčastejšie sa vyrába z prírodného alebo umelého kameňa, vďaka čomu je v porovnaní s ostatnými strešnými krytinami drahšia. Jej výhodou je najmä estetické hľadisko – strechu robí oveľa zaujímavejšou.
Strešných krytín (jednak z kategórie ľahkých, ale aj ťažkých) je na trhu niekoľko. Každá je však vhodná pre iný typ objektu, jej výber je ovplyvnený viacerými parametrami. Preto by sa každý investor pred rozhodnutím o výbere strešnej krytiny mal poradiť s niekým, kto sa tejto v tejto oblasti naozaj vyzná.