S plynovým kotlom sa už stretol takmer každý z nás. Plynové kotle sú jedným z najrozšírenejších zariadení, pomocou ktorých domácnosti získavajú teplú úžitkovú vodu alebo vykurujú svoje domácnosti. Koncentrácia ich výskytu je hlavne v oblastiach, kde je zmena ročného obdobia naozaj hmatateľná. Nájdeme ich na dedinách, ale i v mestách. Plynové kotle v domácnostiach začínajú fungovať s príchodom vykurovacej sezóny, ktorá začína približne v októbri. Fungujú prakticky neustále až do jej skončenia, ktoré býva zväčša v apríli.
Jednotlivé domácnosti sa pri výbere druhu vykurovania rozhodujú na základe parametrov vykurovacích zariadení. Ak sa rozhodnú vykurovať pomocou zemného plynu, najčastejšie siahajú po plynových kotloch. Avšak na to, aby vôbec mohli začať vykurovať pomocou plynu, musí byť domácnosti k dispozícii plynový rozvod a plyn musí byť do domácnosti dodávaný v pravidelných intervaloch. Zákazníci kladú veľký dôraz aj na znižovanie finančných prostriedkov, ktoré budú pri vykurovaní domu vynaložené. Možno ich rozdeliť do dvoch skupín – výdavky spojené s obstaraním zariadenia a výdavky, ktoré vznikajú počas samotného vykurovania domácnosti. Okrem ceny sa však prihliada aj na to, do akej miery je plynový kotol výkonný.
Aj keď plynové kotle slúžia väčšinou na vykurovanie domácností a získavanie teplej vody, nie všetky kotle to umožňujú. Podľa toho, ako prebieha ohrev teplej úžitkovej vody, možno kotle rozdeliť na nasledovné skupiny:
- skupina plynových kotlov, ktoré sú určené len na vykurovanie a ohrev teplej vody v nich neprebieha,
- kombinované plynové kotle v ktorých dochádza ku prietokovému ohrevu teplej úžitkovej vody,
- skupina plynových kotlov, ktorá je určená na akumuláciu teplej úžitkovej vody, ktoré môžu buď disponovať vstavaným zásobníkom určeným na ohrev teplej úžitkovej vody alebo je k nim možné pripojiť externý zásobník na ohrev vody.
V minulosti sme na trhu našli len klasické plynové kotle. V súčasnosti nájdeme už aj kotle, ktoré boli vyvinuté so zámerom šetrenia životného prostredia. Touto alternatívou sú kondenzačné plynové kotle. Ich rozdiel oproti klasickým kotlom spočíva v ich fungovaní na princípe kondenzácie. Teplo, ktoré uniká pri činnosti plynového kotla sa vo vykurovacom zariadení opätovne využíva. Pri procese vykurovania vznikajú dve základné zložky, ktorými sú spaliny a vodná para. Spaliny však nie sú odvádzané do komína ale vďaka procesu kondenzácie sa dajú použiť na predohrev teplej úžitkovej vody. Aj keď plynové kotle kondenzačné sú považované za najekologickejšie zariadenie vykurovania domácností zemným plynom, ešte stále však nie sú vhodné pre všetky domácnosti. To však nemení na veci to, že môžeme siahnúť aj po ich zastaralejšej alternatíve, ktorou sú klasické plynové kotle. Aj ich výroba sa vydala na ekologickejšiu cestu a na trhu už dostaneme oveľa efektívnejšie zariadenia než v minulosti.