Viacerí z nás si na strechách domov alebo budov všimli, že sú na nich nainštalované akési zariadenia, najčastejšie v obdĺžnikovom tvare. Tieto zariadenia sa nazývajú slnečné kolektory. V niektorých oblastiach sa vyskytujú viac, v iných zase menej. Slnečné kolektory sa však stávajú bežnou záležitosťou nášho okolia. Vždy ma ich prítomnosť na strechách fascinovala. A to bol hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol, že sa im trošku hlbšie povenujem.
Na začiatku je asi potrebné v skratke vysvetliť, čo to ten slnečný kolektor vlastne je. Predstavuje novodobé, prevratné zariadenie, ktoré umožňuje získavať teplo z prírodného zdroja. Týmto zdrojom je slnko a jeho slnečné žiarenie, ktoré má viaceré výhody – je voľne dostupné takmer všade a existuje predpoklad, že tak skoro nedôjde k jeho vyčerpaniu. Slnečný kolektor sa skladá z viacerých častí. Slnečné žiarenie je zachytávané na absorpčnej vrstve solárneho kolektora, ktorá je nastavená tak, aby sa maximálne množstvo slnečných lúčov pohltilo a len minimum odrazilo späť do okolia. K tejto vrstve je prichytené potrubie, ktoré odoberá zachytené teplo, ktoré je ďalej odvádzané do zásobníka, v ktorom sa ohrieva voda. Vďaka slnečným kolektorom dokážeme vyhrievať domácnosti a získavať teplú vodu oveľa ekologickejšie a hospodárnejšie. Rovnako sa tiež slnečné kolektory využívajú na ohrev vody v bazénoch.
Existujú dva základné typy slnečných kolektorov – ploché a trubicové. Ploché kolektory majú schopnosť izolácie zadnej strany kolektora pomocou tepelnoizolačnej vlny, avšak existuje slabá izolácia prednej strany kolektora, čo má za následok slabú výkonnosť kolektorov počas chladných dní. V trubicových kolektoroch je absorbér odizolovaný v trubici pomocou vákua. Tento typ kolektora sa vyznačuje vysokým výkonom aj počas chladných dní.
Solárne kolektory majú viaceré výhody. Hlavnou výhodou je jeho činnosť bez toho, aby negatívne zaťažoval životné prostredie. Rovnako tiež pri jeho činnosti nedochádza ku spotrebe elektrickej energie. Slnečné kolektory predstavujú zariadenia, pri ktorých je návratnosť investovaných finančných prostriedkov naozaj krátka – len 2-3 roky. Výstavba slnečných kolektorov je pomerne jednoduchá a rýchla, dokáže byť zrealizovaná už počas jedného dňa. Slnečné kolektory však majú jednu vlastnosť, ktorá viacerých pred ich výstavbou odradí. Tou vlastnosťou je ich vyššia cena. Aj keď je prvotná investícia vyššia, návratnosť investovaných finančných prostriedkov je pomerne krátka. Viaceré krajiny však podporujú myšlienku výstavby slnečných kolektorov v domácnostiach, preto začali poskytovať dotácie na slnečné kolektory. Dotácie na slnečné kolektory sú určené pre tých, ktorí plánujú výstavbu solárneho systému, nemajú však dostatočné množstvo finančných prostriedkov na jeho realizáciu. Dotácie na slnečné kolektory sú určené pre všetkých, ktorí sa s myšlienkou výstavby solárneho systému pohrávajú.
Slnečné kolektory sú veľmi zaujímavé zariadenia. Aj keď nie som ktovieaký expert v danej problematike, uvedomujem si výhody ich používania a rovnako aj fakt, že sa budú na strechách domov objavovať čoraz častejšie.