Moderné elektromotory sú súčasťou mnohých zariadení

Súčasná doba je veľmi rýchla a tak sa nie je čomu čudovať, že veci, ktoré sú moderné a prospešné dnes, už zajtra budú zastaralé. Nahradia ich veci nové, modernejšie, s vyšším výkonom či lepšími vlastnosťami. V minulosti vývoj nešiel míľovými krokmi vpred, ako je tomu dnes. Technika a nové technológie umožňujú objavovať nové možnosti a sprostredkovať ich bežnému človeku. Výsledkom je pohodlnejší a komfortnejší život. Len si predstavte dobu, kedy ešte neexistovali mobilné telefóny. V súčasnosti riešime cez mobil doslova všetko a dá sa teda považovať za každodennú súčasť našich životov. Poďme sa však ale pozrieť na zariadenia, ktoré sa nazývajú elektromotory. Ako fungujú a čoho všetkého sú súčasťou? Čítajte pozorne ďalej a všetko sa dozviete.

Čo je elektromotor a ako funguje?

Elektromotory a princíp ich fungovania
Funkcia elektromotorov

Elektromotory môžeme pokojne považovať za elektrické stroje. Ich úlohou je premieňať elektrickú energiu na mechanickú prácu. Existujú aj stroje, ktoré naopak premieňajú mechanickú prácu na elektrickú energiu. Medzi takéto stroje patrí napríklad dynamo alebo alternátor. Poďme sa však trochu bližšie pozrieť na to, ako elektromotor funguje. Proces premeny elektrickej energie na mechanickú prácu prebieha prostredníctvom pôsobenia magnetických polí. Dochádza ku vzájomnému priťahovaniu a odpudzovaniu, čo následne rozprúdi ďalší proces. Elektromotory majú spravidla dve základné časti. Ide o rotor a stator. Už z názvu je jasné, ktorá z týchto častí „pracuje“, a ktorá sa netočí. Rotor je teda otočná časť a stator statická časť elektromotora. Prostredníctvom procesu vzájomného priťahovania a odpudzovania magnetov dochádza ku krútiacemu momentu, výsledkom ktorého je mechanická práca. 

Kde všade sú elektromotory potrebné?

Možno vám slovo elektromotor veľa nehovorí, avšak môžete si byť istý, že je súčasťou zariadení, o ktorých to ani netušíte. Niektoré z nich možno využívate každý deň. Cestujete denne do práce trolejbusom alebo električkou? V tom prípade vám musíme oznámiť, že elektromotor je súčasťou aj vášho života. Elektromotory majú najväčšie využitie v priemysle. Určite ste si všimli, že sa tento pojem začína skloňovať najmä v súvislosti s automobilovým priemyslom. Svoje uplatnenie však určite nájdu aj v strojárstve či iných odvetviach. Chcete vedieť o elektromotoroch viac? V tom prípade neváhajte a kliknite na webovú stránku https://www.kelheim.sk/