Slovenské kúpele robia z našej krajiny kúpeľnú veľmoc. Kedy máme nárok na liečbu v nich?

Chronické ochorenia trápia čím ďalej, tým väčšie množstvo Slovákov. Nech si o našom zdravotníctve myslíte čokoľvek, oproti iným krajinám máme jednu dôležití výhodu – nárok na preplatený ozdravný pobyt v krásnom prírodnom prostredí jedných z našich slovenských kúpeľov. Takýto pobyt pomôže okrem liečby chronického alebo pooperačného stavu aj s bolesťou a stresom. Aké slovenské kúpele máme a na aké diagnózy sa špecializujú? Prehľadnú infografiku zachytávajúcu rozmanitosť slovenských kúpeľov so základnými informáciami nájdete na http://nasavoda.sk/.

Kedy vzniká nárok na pobyt v kúpeľoch?  

Slovenské kúpele a ich okolie
Zábava aj odpočinok v slovenských kúpeľoch

Ak sa dlhodobo liečite u odborného lekára, môžete získať nárok na absolvovanie preplatenej kúpeľnej liečby. Podmienkou je, aby ste svoj stav konzultovali s daným špecialistom aspoň raz za pol roka a dodržiavali predpísanú liečbu. Nárok na preplatený pobyt v slovenských kúpeľoch vzniká až vtedy, keď sa vyčerpajú iné možnosti liečby. Pri chronických ochoreniach máte nárok absolvovať preplatené liečenie v kúpeľoch raz ročne. Výnimkou je prekonanie niektorých operácií alebo dlhodobý pobyt v nemocnici s novým ochorením. Podľa zoznamu indikácií uvedenom na webstránkach kúpeľných zariadení zistíte, či sú pre vašu diagnózu dané kúpele vhodné. Ak áno, môžete do polroka od absolvovania zákroku požiadať o ozdravný pobyt v tomto zariadení. S výberom najvhodnejších kúpeľov vám môže poradiť aj váš lekár – špecialista.   

Ako vybrať vhodné zariadenie?

Ak máte na výber viacero zariadení, v ktorých sa lieči vaša diagnóza, nezanedbajte rozhodnutie, ktoré si vyberiete. Slovenské kúpele sú veľmi rozmanité, no ich okolie ponúka ako bonus k  ozdravným procedúram a liečivým vodám aj sprievodné programy, napríklad v podobe kultúrnych vystúpení a iných spôsobov trávenia voľného času. Vyberte si to, čo sa vám najviac hodí – ak chcete stráviť viac času na čerstvom vzduchu, lokalita popretkávaná turistickými chodníčkami bude pre vás ideálna a vyťažíte vďaka tomu z pobytu maximum aj bez toho, aby ste museli doplácať za drahé špeciálne balíčky. Ak ste fanúšikom histórie, vyberajte také kúpele, ktoré sú blízko pri hradoch či iných pamätihodnostiach. Čo tak si napríklad z Vyšných Ružbách odskočiť na Ľubovniansky hrad a skanzen? Dobrými zdrojmi informácii sú webové stránky samotných zariadení, no slovenské kúpele sú také populárne, že recenzie nájdete aj na turistických stránkach venovaným recenziám, či na stránkach projektov špecializujúcich sa na naše vodné bohatstvo.   

Aký je postup žiadania o pobyt v slovenských kúpeľoch?

Pobyt je najlepšie konzultovať s vašim špecialistom, u ktorého sa dlhodobo liečite. Iba takýto lekár/lekárka má právomoc vypísať vám potrebné tlačivo žiadosti o kúpeľný pobyt. V niektorých prípadoch môže o pobyt v kúpeľoch požiadať aj váš všeobecný lekár, musí sa však opierať o údaje z vašej zdravotnej karty a o závery vášho špecialistu. Ak špecialista navrhne kúpeľnú liečbu, vypíše vám aj všetku potrebnú dokumentáciu, ktorú vy už iba musíte doručiť do svojej zdravotnej poisťovne. Tá musí do 30 dní vašu žiadosť odmietnuť alebo schváliť – v tom prípade vás aj zaradí do skupiny A (uhrádzate len denný 2-eurový poplatok) alebo B (musíte si hradiť náklady na ubytovanie a stravu), pričom musí toto svoje rozhodnutie aj zdôvodniť.